Postscript

From GMT Türkiye Wiki
Onur (Mesaj | Katkılar) tarafından oluşturulmuş 20:58, 4 Nisan 2009 tarihli sürüm

(fark) ← Önceki hali | en güncel halini göster (fark) | Sonraki hali → (fark)
Jump to: navigation, search

Postscript basit olarak vektörel çizim formatı olarak tanımlanabilir. İlk olarak 1976 yılında ortaya çıkmış ve sonrasında geliştirilerek çok kullanılan bir yazım ve çizim formatı olmuştur. Özellikle Adobe firması tarafından geliştirilmektedir. Çizim (veya yazım) sayfa üzerinde tanımlı koordinatlar kullanılarak yapılır, vektörel yapıda olduğu için küçük bir çizim çözünürlüğünü kaybetmeden daha büyük boyutlarda baılabilir. Postscript dosyalar genel olarak bir editör yardımıyla değiştirilebilecek şekilde okunabilir (text) formattadır. Dosyanın ilk kısmında versiyon, çizim sınırları (BoundingBox), ileriki satırlarda kullanılan çizim komutlarının (dosya boyunun küçüktülmesi için) kısaltılmış tanımlamaları bulunur. Postscript destekleyen yazıcılar ara program olmaksızın bu dosyaları basabilmektedirler.

Postscript (PS olarak kısaltılır) bir döküman formatı iken, sadece çizim formatı olarak kullanılan şekline Encapsulated PostScript (EPS) ismi verilir. GMT Ayarları içinde sayfa ayarı (PAPER_MEDIA) "a4" olursa çıkışlar PS, "a4+" olursa EPS formatında olur. GMT çizimlerinizi EPS formatında oluşturmanız daha kullanışlı olacaktır.


Bazı Parametreler

  • BoundingBox : Genelde dosyanın 2. satırında bulunur. Çizimin sayfaya göre sınırlarını gösterir. Örneğin aşağıda çizimin, sayfanın sol üst köşe X-Y koordinatı 50 391 ile sağ alt köşe koordinatı 552 709 arasında olduğunu gösterir.
  %%BoundingBox: 50 391 552 709 

Koordinatlar point cinsindendir (1 point = ~0.35 mm). Çizim programları bu sınırları kullanarak çizimi istenilen şekilde sayfaya basabilirler.

  • Kısaltmalar

Dosya yapısı okunabilir formatta olduğundan diskte büyük yer kaplayabilir (çizimde kullanılan verinin boyutuna bağlı olarak). Dosya boyunu küçültmek için uzun komut satırları tek bir harfle ifade edilebilecek şekilde kısaltılmasına olanak sağlanır. Örneğin aşağıdaki satırla Helvetica font tanımlaması F0 olarak kısaltılmıştır. Dosyanın geri kalan kısmında bu tanımlama için sadece F0 kullanılır.

 F0 {/Helvetica Y} bind def
  • GMT komutları

GMT, postscript dosya içerisine çizimin yapıldığı komutları yazar, böylelikle dosyanın o kısmında hangi çizimin yapıldı anlaşılır.

%
% PostScript produced by:
%
%% psxy -JX3/-3 -R4/9/0/400 -H1 -B1f0.1:B@!\310uy@!\310ukl@!\310uk:/50f10:Derinlik (km):NW 
%% -Sc0.1 -W1 -G0/190/255 -P -X1 -Y7.5 -K 
  • Çizim sonu

Postscript bir dosyada çizimin sonlandırıldığını bildiren showpage ve end kelimeleri bulunur. showpage GMT çizimlerinde, son çizim komuttunda -K (continue) parametresi kullanılmadığında postscript dosyasına eklenir. Eğer görüntüleme için Gv gibi bir postscript yorumlayıcı programı kullanıyorsa ve bu programdan yazıcıya çıkış gönderildiğinde bir baskı yapılamıyorsa dosya sonunda showpage satırı olmayabilir. Bu problem ya kelimenin postscript dosya sonuna yazılmasıyla ya da son GMT komutundan -K parametresinin kaldırılmasıyla giderilir. Gimp, CorelDraw, PhotoShop vb. çizim programları ile basılan çizimlerde bu problem görülmez.

* Bu bilgilerin bir kısmı GMTtr sitesinden alınmıştır.

Format Dönüştürme

PostScript dosyalar Gimp, CorelDraw, PhotoShop vb. programlarla jpg, tiff, png, gif gibi formatlara dönüştürülebilir. Dosyanın program tarafından açılması esnasında, çizim içindeki yazıların yazı (text) veya çizgi (curve) olarak mı açılacağı sorulabilir. Yazıların değiştirilmesi gerekecek ise bu seçenek yazı olarak kabul edilmelidir. Bu durumda bazı programlar fontları tam algılamayabilir ve yakın bir fontun kullanılması için öneri sunabilir. Ayrıca bazı özel karakterler (derece sembolü, Türkçe harfler gibi) algılanmayabilir. Bu problemleri atlamak için yazılar çizgi olarak kabul edilebilir. Bu seçim yazıların değiştirilmesi imkansız kılar.


Dış Bağlantılar

Personal tools